Co zrobić, jeżeli nie chcesz rozmawiać z windykatorem?

Zadłużenie rokrocznie dotyka milionów Polaków. Nikt oczywiście nie planował znaleźć się w takiej sytuacji. Gdy już jednak do niej dochodzi, jedyne słuszne rozwiązanie to stawić jej czoła. To całkowicie zrozumiałe, że informacja o zadłużeniu, której być może nawet się nie spodziewasz, może wywołać stres czy nieprzyjemne uczucia. Powinna to być dla Ciebie jednak motywacja do […]
Co zrobić, jeżeli nie chcesz rozmawiać z windykatorem?

Zadłużenie rokrocznie dotyka milionów Polaków. Nikt oczywiście nie planował znaleźć się w takiej sytuacji. Gdy już jednak do niej dochodzi, jedyne słuszne rozwiązanie to stawić jej czoła.

To całkowicie zrozumiałe, że informacja o zadłużeniu, której być może nawet się nie spodziewasz, może wywołać stres czy nieprzyjemne uczucia. Powinna to być dla Ciebie jednak motywacja do działania i jak najszybszego wyjścia z kłopotliwej sytuacji.

Jesteś osobą zadłużoną i skontaktował się z Tobą windykator? Przede wszystkim nie ignoruj tego stanu rzeczy i nie unikaj kontaktu z przedstawicielem firmy windykacyjnej. Co zatem robić? Jakie masz możliwości, jeżeli nie chcesz osobiście rozmawiać z windykatorem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kim jest windykator i dlaczego się z Tobą kontaktuje?

Windykator działa w imieniu firmy windykacyjnej, która przejęła Twój dług – np. od operatora sieci komórkowej i kontaktuje się z Tobą z powodu Twojego zadłużenia.

Celem windykatora jest odzyskanie Twoich zaległych należności. Co ważne, może on to osiągnąć tylko w polubowny sposób, a więc za pomocą rozmowy i negocjacji. Windykator nie ma bowiem uprawnień takich jak komornik i nie może zająć Twojego wynagrodzenia czy majątku.

Czytaj więcej: Jak wyjść z długów?

Dlaczego warto rozmawiać z windykatorem?

Mówiąc wprost – windykator jest otwarty na negocjacje i chce się z Tobą dogadać w sprawie spłaty Twojego długu. Dialog to jego podstawowe narzędzie pracy. Zapewniamy, że nie będzie dla niego zaskoczeniem, że nie możesz spłacić długu od razu. Co więcej, przedstawi Ci rozwiązania, dzięki którym uda Ci się odzyskać równowagę finansową.

Co może zaproponować Ci windykator?

 • Negocjacje w zakresie spłaty Twoich zobowiązań.
 • Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.
 • Zaprzestanie naliczania odsetek karnych.

Właśnie dlatego najgorsze, co możesz zrobić, to odmowa współpracy z windykatorem i ignorowanie kwestii swoich długów. Takie postępowanie może prowadzić do zwiększenia zadłużenia (na skutek rosnących odsetek) i wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Współpracując z windykatorem, unikniesz tych przykrych konsekwencji i znajdziesz sposób na najbardziej komfortowy i dopasowany do Ciebie sposób spłaty zadłużenia.

A co robić, jeżeli rozmowa z windykatorem z jakichś względów nie jest możliwa? BEST stworzył platformę online, która wychodzi naprzeciw takim potrzebom.

Jak spłacić dług bez rozmowy z windykatorem?

Wiesz już, że z windykatorem zdecydowanie warto rozmawiać. Firmy windykacyjne zdają sobie jednak sprawę, że czasem przeprowadzenie takiej rozmowy jest bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe.

Właśnie dlatego BEST uruchomił platformę online, dzięki której możesz wygodnie i samodzielnie zarządzać swoim zadłużeniem. Dzięki niej z dowolnego miejsca i o każdej porze szybko sprawdzisz status swojej sprawy i spłacisz należności. Wystarczy, że założysz konto.

Za pomocą platformy możesz:

 • Sprawdzić szczegóły sprawy – w tym aktualną kwotę zadłużenia.
 • Znaleźć informację o ewentualnej historii wpisów w Biurach Informacji Gospodarczej.
 • Zweryfikować historię wpłat.
 • Wybrać sposób spłaty zadłużenia na dogodnych dla Ciebie warunkach.
 • Skorzystać z szybkich metod płatności, np. BLIK.
 • Zobaczyć powiadomienia dotyczące sprawy.
 • Zaktualizować swoje dane.

Dzięki takim rozwiązaniom spłata zadłużenia jest dziś prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nie oznacza to jednak, że powinieneś ignorować windykatora – możesz po prostu wyjaśnić mu, że planujesz spłacić swój dług online lub porozmawiać z nim o najlepszych możliwościach w zakresie odzyskania równowagi finansowej w Twoim przypadku. Pamiętaj, że po drugiej stronie jest człowiek, który może Ci pomóc.

Czytaj więcej: Windykacja krok po kroku

Jak skutecznie pozbyć się długów?

Najłatwiejszy sposób na pozbycie się długów to opłacenie zadłużenia w całości – w jak najszybszym możliwym terminie. Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe.

Jeżeli nie masz takiej możliwości, potrzebujesz przemyślanego planu, który pozwoli Ci osiągnąć wolność finansową. Zadbaj przede wszystkim o:

 • porozmawianie z windykatorem lub upewnienie się w inny sposób (np. za pomocą platformy online), ile dokładnie wynosi dług i jakie są możliwości w zakresie jego spłaty,
 • przeanalizowanie bieżących wydatków i zidentyfikowanie oraz wyeliminowanie tych, które są zbędne,
 • określenie budżetu, który jest Ci potrzebny na zaspokajanie podstawowych potrzeb i robienie wszystkiego, co konieczne, aby go nie przekraczać,
 • zmianę dotychczasowych nawyków i nastawienie się na oszczędzanie,
 • znalezienie dodatkowego zajęcia, jeżeli nie możesz odłożyć środków na spłatę długu,
 • poszukanie wsparcia u najbliższych.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie brać pożyczek na spłatę długów. To bardzo nierozsądne podejście, które może sprawić, że popadniesz w tzw. spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno jest potem wyjść.

Podsumowanie

Windykatora należy postrzegać jako sojusznika w odzyskaniu równowagi finansowej. Zdecydowanie nie jest on Twoim wrogiem – to dzięki niemu możesz odnaleźć najlepszy sposób na spłatę zadłużenia.

Jeżeli z jakichś względów nie możesz lub nie chcesz jednak się z nim skontaktować telefonicznie lub osobiście, skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań udostępnianych przez firmy windykacyjne – takich jak platforma online BEST.

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również