W ostatnich latach o stopach procentowych mówi się bardzo dużo. Są one bowiem podstawowym narzędziem do utrzymywania cen na stabilnym poziomie. Wahania w ich wysokości są spowodowane sytuacją gospodarczą i wzrostem inflacji.
Dlaczego jednak informacje o podwyżkach i obniżkach stóp procentowych wywołują takie emocje wśród kredytobiorców? Na co realnie wpływają te zmiany i jak je interpretować? Między innymi o tym przeczytasz w poniższym artykule.
Najprościej ujmując, stopa procentowa to koszt pożyczonego pieniądza. Jest to cena, jaką ponosisz za uzyskanie kapitału od banku.
Poziom stóp wpływa na realny koszt kredytów (wysokość odsetek), ale także ogólną sytuację gospodarczą w kraju. Rada Polityki Pieniężnej spotyka się co miesiąc i decyduje o ewentualnej konieczności jego zmiany, reagując na wydarzenia na rynku. Celem ustalania wysokości stóp procentowych jest utrzymanie stabilności cen, czyli niskiej inflacji, która sprzyja rozwojowi gospodarki i dobrobytowi społeczeństwa.
Podstawowe stopy procentowe to narzędzie polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego, które służy do regulowania ilości pieniądza na rynku. Podwyższenie stóp procentowych oznacza, że pieniądz będzie droższy, a to z kolei wpływa na to, że pieniądza w obiegu będzie mniej.
Określając ich wysokość, NBP wpływa na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych, a co za tym idzie – poziom inflacji w naszym kraju.
Do podstawowych stóp procentowych NBP należą:
Celem NBP jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5%. Jeżeli odczyty pokazują podobne wartości, można się spodziewać niskich stóp procentowych. Jeśli inflacja wynosi jednak więcej (jak miało to miejsce w ostatnim czasie), Rada Polityki Pieniężnej musi reagować, podnosząc stopy, co pozwala zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen.
Jak te zmiany wpływają na inflację?
Poziom stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytobiorców, którzy podczas podpisywania umowy z bankiem zdecydowali się na oprocentowanie zmienne. Istnieje bowiem opcja wyboru oprocentowania stałego, która oznacza, że raty pozostają przez określony czas na takim samym poziomie – niezależnie od decyzji NBP.
Jeżeli jesteś posiadaczem kredytu o zmiennym oprocentowaniu, masz powody, by śledzić wystąpienia prezesa NBP i decyzje dotyczące wzrostów lub obniżek stóp procentowych. Ich wpływ na wysokość Twoich rat jest jednoznaczny:
Podwyżki i obniżki stóp procentowych mają także wpływ na odsetki karne, które są naliczane w przypadku nieterminowego zapłaty zobowiązań. Ich wysokość zależy bowiem między innymi od stopy referencyjnej.
Tak, spadek stóp procentowych przekłada się na zmniejszenie wysokości rat kredytów. Nie jest tak jednak w każdym przypadku – dotyczy to jedynie kredytów o zmiennym oprocentowaniu.
Nie jest to również spadek odczuwalny natychmiast. Warto zdawać sobie bowiem sprawę z cyklu aktualizacji oprocentowania, czyli okresu, po jakim bank dokonuje jego aktualizacji w zależności od zmian stopy procentowej. Cykl ten może być miesięczny, kwartalny lub roczny. Im jest dłuższy, tym dłużej trzeba czekać na obniżenie raty kredytu po spadku stóp procentowych.
Miej jednak na uwadze, że stopy procentowe nie są jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość rat kredytów. Znaczenie ma także marża banku i koszt ubezpieczeń.
Jak wspominaliśmy, wysokość stóp procentowych wpływa na wiele aspektów gospodarki – w tym także na lokaty. Mechanizm jest prosty – im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie lokat.
Pamiętaj jednak, że nie są one jedynym czynnikiem wpływającym na jego wysokość. Jest ona w dużej mierze zależna także od oferty konkretnego banku.
Jak już wiesz, podnoszenie stóp procentowych sprawia, że pieniądz staje się droższy i trudniej dostępny. W takiej sytuacji ludzie i firmy zaciągają mniej kredytów, a więcej oszczędzają, co zmniejsza popyt na towary i usługi. Obniża się także wskaźnik inwestycji i produkcji. Podwyższone stopy procentowe mają jednak też pozytywny wpływ na gospodarkę – za sprawą ograniczenia podaży pieniądza i zwiększenia jego wartości, hamują inflację.
Z kolei obniżenie stóp procentowych powoduje odwrotny efekt. Gdy pieniądz tanieje, obserwujemy wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, może się to jednak przyczynić do wzrostu inflacji. Sztuką i zadaniem RPP jest więc znalezienie złotego środka.
A jakie branże najbardziej odczuwają wahania w wysokości stóp procentowych? Są to przede wszystkim:
Wysokość stóp procentowych w Polsce ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem Narodowego Banku Polskiego. RPP podejmuje decyzje na podstawie analiz ekonomicznych i gospodarczych, w których uwzględnia przede wszystkim takie czynniki, jak:
Głównym celem polityki pieniężnej jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, czyli niskiej inflacji, która sprzyja długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu. Decyduje o niej bank centralny, który ma do dyspozycji różne narzędzia, a jednym z najważniejszych są właśnie stopy procentowe.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów takiej polityki:
Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie masz wątpliwości, że warto śledzić poziom stóp procentowych. Ich wysokość ma duży wpływ na Twoje codzienne życie. To od niej zależy przecież poziom inflacji czy tempo rozwoju gospodarczego, ale także koszty kredytów i opłacalność produktów bankowych – jak np. lokaty.
11 marca 2024
6 marca 2024
30 stycznia 2024