5 zasad rozmowy windykacyjnej

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 zasad rozmowy windykacyjnej, dzięki którym będzie ona profesjonalna i przyjemna dla obu stron. Wiemy, że dialog z firmą windykacyjną bywa wyzwaniem dla osoby zadłużonej, mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci zdecydowanie łatwiej przez taką rozmowę przejść. Zasady rozmowy windykacyjnej Poznaj 5 najważniejszych zasad, o których warto […]
5 zasad rozmowy windykacyjnej

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 zasad rozmowy windykacyjnej, dzięki którym będzie ona profesjonalna i przyjemna dla obu stron. Wiemy, że dialog z firmą windykacyjną bywa wyzwaniem dla osoby zadłużonej, mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci zdecydowanie łatwiej przez taką rozmowę przejść.

Zasady rozmowy windykacyjnej

Poznaj 5 najważniejszych zasad, o których warto pamiętać podczas rozmowy z przedstawicielem firmy windykacyjnej.

  1. Pamiętaj o wyrażeniu zgody na nagrywanie rozmów – jest ona konieczna ze względu na obowiązujące prawo i chroni zarówno Ciebie, jak i konsultanta po drugiej stronie słuchawki.
  2. Udziel informacji, które pozwolą na zweryfikowanie Twojej tożsamości – dzięki temu przedstawiciel firmy ma pewność, że rozmawia z właściwą osobą.
  3. Bądź szczery i otwarty na polubowne rozwiązanie sprawy – windykator Ci pomoże – im lepiej opiszesz swoją sytuację, tym bardziej dopasowane do Twoich potrzeb będzie rozwiązanie.
  4. Powściągnij negatywne emocji, zachowaj profesjonalizm i kulturę osobistą – wiadomo, że rozmowa o zobowiązaniach finansowych jest trudna, ale pamiętaj, że rozmawiasz z człowiekiem, który naprawdę chce Ci pomóc i rozumie Twoją sytuację.
  5. Nie zapomnij o wypracowanej ugodzie i realizacji wynikających z niej obowiązków – dzięki temu niedługo wyjdziesz na finansową prostą.

Profesjonalna windykacja polubowna to doskonały sposób na rozpoczęcie wychodzenia z długów. W dalszej części tekstu szerzej omówimy każdy z wymienionych punktów.

Zgoda na nagrywanie rozmów

Na początku rozmowy niezbędna będzie zgoda na nagrywanie rozmów. Nie obawiaj się akceptacji rejestrowania Twojej konwersacji z przedstawicielem firmy windykacyjnej. Jest ona konieczna ze względu na obowiązujące prawo. Podczas połączenia telefonicznego będziesz przekazywał swoje dane osobowe, a ponadto konsultant może pytać Cię o wrażliwe dane na temat zarobków czy sytuacji finansowej. Będą one chronione zgodnie z polityką prywatności.

Wyrażenie zgody na nagrywanie rozmowy podczas negocjacji warunków spłaty zadłużenia to także pewność, że wszelkie informacje przekazane przez Ciebie podczas połączenia telefonicznego będą chronione i nie trafią w niepowołane ręce. Jednocześnie będziesz miał prawo do odtworzenia nagrania, a co za tym idzie potwierdzenia wcześniejszych ustaleń, jeżeli w kolejnych etapach rozmów przedstawisz jakiekolwiek zastrzeżenia.

Przeczytaj również: Co zrobić, jeżeli nie chcesz rozmawiać z windykatorem?

Weryfikacja tożsamości

Nowoczesne technologie stwarzają wiele możliwości w zakresie komunikacji pomiędzy osobą zadłużoną a specjalistą z firmy windykacyjnej, który może pomóc w spłacie zobowiązań. Niezależnie od sytuacji najlepszą formą kontaktu jest rozmowa telefoniczna. Połączenie jest nagrywane po wyrażeniu zgody, a wszelkie ustalenia negocjacyjne są prawnie wiążące i obowiązujące dla obydwu stron.

Pamiętaj, że niezbędnym elementem rozmowy telefonicznej w procesie windykacji polubownej jest weryfikacja tożsamości. Sprawdzenie Twoich danych osobowych sprawia, że przedstawiciel windykacji ma pewność, iż rozmawia z osobą, której rzeczywiście dotyczy postępowanie. Skuteczna weryfikacja tożsamości niweluje ryzyko związane z możliwością podjęcia rozmów i przekazania wrażliwych danych nieuprawnionej osobie lub przestępcy.

Dialog

Dobry dialog z firmą windykacyjną polega na rozmowie z poszanowaniem oczekiwań obydwu stron. Zapoznaj się z możliwościami spłaty zadłużenia przedstawionymi przez konsultanta na drodze windykacji polubownej. Jednocześnie pamiętaj, by przedstawić wszelkie informacje, które mogą pomóc specjaliście w lepszej ocenie Twojej sytuacji finansowej, a w konsekwencji – stworzeniu dopasowanego do Ciebie planu naprawczego.

Nie wahaj się poinformować osoby, z którą rozmawiasz, o swoich zastrzeżeniach co do przedstawionych propozycji spłaty długu. Jeżeli propozycja wypracowana przez firmę windykacyjną jest niemożliwa do zrealizowania przez Ciebie w danym momencie – po prostu to powiedz. Staraj się jednocześnie wyjść z kontrpropozycją, która może stanowić korzystny dla obydwu stron kompromis na drodze do spłaty zadłużenia.

Emocje

Napięta atmosfera rozmowy ze specjalistą firmy windykacyjnej nie jest sprzymierzeńcem na drodze do wypracowania ugody dotyczącej Twoich zobowiązań finansowych. Pamiętaj, że rozmawiasz z profesjonalistą, a jednocześnie człowiekiem, który chce Ci pomóc w wyjściu z Twojej obecnej sytuacji finansowej – a w konsekwencji – jej skutecznej poprawie. Pracownicy firm windykacyjnych spotkali się z różnymi historiami i rozumieją, jak trudnym tematem jest rozmowa na temat zadłużenia. Właśnie dlatego zachowaj kulturę osobistą i nie kumuluj w sobie złych emocji.

Negatywne odczucia zamień na otwarte podejście do sprawy. Przedstaw swoją sytuację windykatorowi. Powiedz, jakie są przyczyny zaciągnięcia zobowiązań, których obecnie nie spłacasz terminowo. Podziel się wszystkimi informacjami, które pozwolą specjaliście lepiej zrozumieć Twoją obecną sytuację. Szczerość i pozytywne nastawienie z pewnością pomogą w wypracowaniu korzystnego planu wyjścia z zadłużenia.

Wywiązywanie się z ustaleń

Finał rozmów z firmą windykacyjną to ustalenie planu działań, których celem jest spłata Twojego zadłużenia. Pamiętaj, że kluczem do wyjścia na prostą jest wywiązywanie się z ustaleń wynikających z negocjacji. Jeśli w wyniku windykacji polubownej doszło do wstrzymania spłat rat w banku albo umorzenia odsetek i determinuje to konieczność przesłania dokumentacji, to nie zapomnij wysłać dokumentów w odpowiednim terminie.

Pamiętaj, że specjalista firmy windykacyjnej to osoba, która chce pomóc Ci w wyjściu z obecnego zadłużenia. Jeżeli skontaktował się z Tobą przedstawiciel firmy windykacyjnej BEST S. A., wiedz, że jesteś w dobrych rękach!

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również