Nikt nie planuje się zadłużać. Nie zmienia to jednak faktu, że takie sytuacje się zdarzają, a długi osób fizycznych i firm w Polsce rosną. Zadłużenie to oczywiście dyskomfort mentalny, ale także, w przypadku znaczących opóźnień w jego spłacie, coraz większe straty finansowe.
Wierzyciel może naliczać odsetki karne, wszcząć postępowanie windykacyjne, a nawet wypowiedzieć umowę i skierować sprawę do sądu. Dlatego posiadanie długów kosztuje. Im dłużej nie płacisz, tym więcej ostatecznie przyjdzie Ci oddać. Istnieją na szczęście sprawdzone rozwiązania, które pozwolą Ci ograniczyć niechciane koszty wynikające z zadłużenia. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.
Nie spłacasz swoich należności w terminie? Musisz się liczyć z tym, że początkowo wierzyciel będzie kontaktował się z prośbą o spłatę. Później możesz spodziewać się przedsądowych wezwań do zapłaty.
Najbardziej odczuwalną konsekwencją niespłacania długów są odsetki karne, naliczane za każdy dzień opóźnienia w spłacie. Stawka takich odsetek powinna zostać określona w umowie. Jeśli odsetki za opóźnienie nie zostały jasno ustalone, zostaną one wyliczone na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.
W wersji podstawowej odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą tyle, co suma aktualnej wysokości stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktu procentowego. Obecnie wartość stopy referencyjnej (lipiec 2023 r.) to 6 proc., przez co ustawowa wysokość odsetek za opóźnienie wynosi 11,5 proc.
Umowne odsetki za opóźnienie nie mogą przekroczyć także ich maksymalnej wysokości ustawowej, która jest równa dwukrotności odsetek ustawowych za opóźnienie. Od 7 września 2023 r. takie odsetki nie mogą być wyższe niż 19%.
Jak uniknąć ich płacenia? Oczywiście, najlepiej uregulować całość zobowiązania jak najszybciej. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, dlatego poniżej zamieszczamy kilka porad.
Teoretycznie wierzyciel może zdecydować się na przekazanie danej sprawy do firmy windykacyjnej nawet po jednym dniu opóźnienia w zapłacie. Może też do tego dojść po kilku miesiącach czy nawet latach.
Najczęściej w praktyce następuje to jednak wtedy, gdy ma on trudności z wyegzekwowaniem zapłaty. Firma windykacyjna musi poinformować Cię o tym, że przejęła Twój dług, podając swoje dane kontaktowe i dokładną wysokość zadłużenia.
Przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej nie oznacza jednak dla Ciebie, jako dłużnika, niczego złego. Znaczy to po prostu, że jest ona nowym wierzycielem i to jej będziesz spłacać swoje należności oraz z nią prowadzić wszelkie dotyczące ich ustalenia.
W rzeczywistości może być to dla Ciebie korzystna sytuacja. Firmy windykacyjne dają bowiem wiele możliwości w zakresie negocjacji spłaty zobowiązań, na które nie może sobie pozwolić większość wierzycieli.
Naliczanie odsetek karnych to niejedyne konsekwencje, z którymi musisz się liczyć, nie spłacając długów. Dalsze ignorowanie zadłużenia prowadzi do kolejnych kosztów, a także długofalowych niedogodności, które mogą np. utrudnić Ci wzięcie kredytu w przyszłości.
Mowa tu o następujących skutkach.
Kosztów niespłacania zobowiązań w terminie jest wiele – prawdopodobnie więcej, niż początkowo mogłoby Ci się wydawać. Łatwo możesz więc policzyć, że im wcześniej spłacisz zadłużenie, tym mniej będzie Cię ono kosztować.
W końcu odsetki karne mogą być naliczane nawet każdego dnia. Im dłużej zwlekasz, tym większe jest prawdopodobieństwo wszczęcia postępowania sądowego i następnie – egzekucji komorniczej. Mowa tu jednak zarówno o obciążeniach finansowych, jak i psychicznych – wynikających chociażby ze stresu.
Nie każdy ma możliwość spłacenia długów od razu. Ale najgorsze, co możesz zrobić, to bezczynnie czekać i patrzeć, jak do Twoich zobowiązań doliczane są kolejne odsetki.
Zamiast tego warto negocjować z wierzycielem. Tylko szczera rozmowa pozwoli Ci ustalić korzystne dla obu stron warunki spłaty zadłużenia i ograniczyć negatywne konsekwencje zwłoki.
Firma windykacyjna BEST oferuje Ci następujące możliwości spłaty:
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!
Bibliografia: