Przywitaj nowy rok bez długów

Spłacić długi i zacząć oszczędzać – takie cele stawia przez sobą wiele osób przed nadejściem nowego roku. Jak sprawić, by te postanowienia udało się zrealizować? Dzięki dobrej strategii i konsekwencji wielu osobom się to udało. Wszystko jest w Twoich rękach!
Przywitaj nowy rok bez długów

Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i Nowy Rok to czas spotkań z najbliższymi, wręczania prezentów i robienia postanowień noworocznych, ale często też ponoszenia dużych wydatków. Niekiedy trudno jest zachować zdrowy rozsądek, gdy udziela się nam magiczna, świąteczna atmosfera.

Pamiętaj jednak, że niespłacone zobowiązania niestety w magiczny sposób nie znikną. Sprawdź, jak możesz sobie z nimi poradzić. Spraw prezent sobie i swoim bliskim – wyjdź z zadłużenia! Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Staropolski zwyczaj nakazuje uregulować wszystkie zaległości w starym roku, by nie wchodzić w nowy z długami. Wielu Polaków deklaruje chęć pozbycia się długów przed nowym rokiem.   Jednak słowa i chęci to jedno - równie ważne są konkretne działania, które przybliżą nas do osiągnięcia zamierzonego celu.

Dowiedz się:

 • jak przetrwać święta i się nie zadłużyć,
 • jak znaleźć prezenty, które są dobre i w dobrych cenach,
 • jak poprawić swoją sytuację finansową w nowym roku,
 • skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia,
 • kto pomoże Ci wyjść z długów.

Jak ograniczyć wydatki na święta?

Grudzień to okres wyższych wydatków w każdym gospodarstwie domowym. Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor, niemal połowa osób przyznaje, że skutki nadmiernych świątecznych wydatków odczuwa jeszcze przez kolejne 2-3 miesiące.

Oto kilka dostępnych dla wszystkich możliwości, dzięki którym zaoszczędzisz na wydatkach świąteczno-noworocznych:

 1. Zaplanuj świąteczne menu z głową

Co roku, po świętach Bożego Narodzenia marnuje się mnóstwo jedzenia, gdyż zwykle kupujemy go zbyt dużo. Potem zjadamy więcej niż chcemy, a przecież wcale nie o to chodzi w świętowaniu. Dobrze zaplanuj, jakie potrawy i w jakich ilościach przygotujesz, zrób listę zakupów, zastanów się jakie produkty możesz wykorzystać do wielu potraw. Przemyśl wydatki na ten cel, a wtedy nie zmarnujesz ani jedzenia, ani pieniędzy. Ciekawym pomysłem jest także „wymienianie” się przygotowanymi potrawami, o których już dziś, że wszystko może nie zostać zjedzone. Przykład? Potrawy wigilijne. Wielu Polaków pości w Wigilię i specjalnie na ten wieczór szykuje 12 różnych postnych potraw. Może w tym roku umów się rodziną czy przyjaciółmi, że Ty przygotujesz pierogi z kapustą i grzybami i połowę im przekażesz, a oni przygotują na przykład kutię i połowę przekażą Tobie. Często te tradycyjne potrawy wigilijne kosztują wiele przygotowań, a zdobycie składników też nie jest najłatwiejsze i najtańsze.

 1. Uważaj na chwyty marketingowe

Okazja! Promocja! Gratis! – sklepy stosują szereg zachęt, by przekonać klientów, że warto dokonać zakupu właśnie tu i teraz. Nawet jeśli cena danego produktu wydaje Ci się wyjątkowo atrakcyjna, ale nie ma go na Twojej liście zakupów, zastanów się, czy tym razem nie lepiej odpuścić. Oszczędności będą pozorne - jeśli zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych na produkcie, którego przecież wcale nie potrzebowałeś, to znaczy, że wcale nie zaoszczędziłeś, lecz wydałeś niepotrzebnie pieniądze.

 1. Świętuj Sylwestra z najbliższymi

Ostatni dzień roku to okazja do hucznej zabawy, dlatego dużą popularnością w tym okresie cieszą się wyjazdy oraz płatne imprezy sylwestrowe. Jednak ok. 60%-70% Polaków spędza ten wieczór w domu z rodziną, a kolejne 20% na domówce u znajomych. Nic dziwnego, ceny w tym czasie są bardzo wygórowane, a najlepsza zabawa to ta w gronie najbliższych.

 1. Pomyśl o czekających Cię wydatkach

Gdy wszystkim udziela się świąteczna gorączka, łatwo przesadzić z wydatkami. Jest jednak na to rada. Policz zawczasu, jakiej kwoty potrzebujesz na spłatę swoich zobowiązań i jeśli masz taką możliwość, dokonaj opłat wcześniej. Ewentualnie odłóż odpowiednią kwotę tak, by mieć pewność, że uregulujesz w terminie wszystkie rachunki i raty kredytów. Dzięki temu będziesz namacalnie wiedzieć jakie środki możesz przeznaczyć na Święta.

 1. Nie zadłużaj się, by świętować

Niewątpliwie trudno podołać świątecznym wydatkom, które są znacznie wyższe niż w standardowym miesiącu. Jednak zaciąganie kolejnej pożyczki po to, by wyprawić uroczyste przyjęcie lub kupić prezenty, które są zbyt kosztowne w stosunku do Twoich możliwości, to nie jest najlepszy pomysł. Zobowiązania zaciągnięte przed Świętami mogą okazać się bardzo trudne do spłaty w nadchodzących miesiącach.

Jak zaoszczędzić na prezentach gwiazdkowych?

Pomyśl, ile prezentów gwiazdkowych kupujesz co roku i ile wydajesz na nie pieniędzy. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy rzeczywiście jest to konieczne. Zdarza się, że czujemy powinność obdarowania kogoś, choć nie mamy pomysłu na prezent. W rezultacie szafy wielu osób zapełniają się po świętach nietrafionymi podarunkami, a portfele pustoszeją.

Jeśli ta historia brzmi dla Ciebie znajomo, może warto zmienić panujące w Twojej rodzinie zwyczaje. Możesz zaproponować, by prezenty otrzymywały tylko dzieci, albo by każdy kupił tylko jeden prezent dla jednej osoby z rodziny, wybranej np. w drodze losowania (tak, by każdy też jeden prezent otrzymał). Na prezenty dla dzieci możecie się także złożyć. Często maluchy marzą o jakimś szczególnym prezencie na Święta – bywa, że jest on także dość drogi. Dlatego, aby spełnić dziecięce marzenia, można złożyć się na ten większy, droższy prezent wspólnie z dziadkami, ciocią czy wujkiem.

Dla dorosłych można też własnoręcznie wykonać podarunki zamiast je kupować. Czasami osobisty, wykonany ręcznie prezent jest wart wiele więcej niż ten kupiony za pieniądze. A możliwości jest wiele: od wypieków czy wydzierganego na drutach szalika po świece zapachowe, szkatułki na biżuterię, ramki z kolażem zdjęć obdarowanej osoby czy domowe nalewki.

Sposobów na to, jak zaoszczędzić na gwiazdkowych prezentach, jest wiele. Każdy jest równie dobry, jeśli pozwoli nam zatrzymać na koncie nieco pieniędzy np. na spłatę kolejnych rat zadłużenia.

Czytaj również: Jak zaplanować budżet na świąteczne zakupy?

Jak zacząć oszczędzać?

Jak wynika z badania SW Research przeprowadzonego pod koniec 2020 roku, ponad 80% Polaków robiło postanowienia na kolejny rok. Wśród najczęstszych wskazań znalazły się: większa aktywność fizyczna, oszczędzanie pieniędzy oraz zdrowe odżywianie.

Wysoka, druga pozycja oszczędzania pokazuje, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich działania mogą w realny sposób przełożyć się na poprawę ich sytuacji finansowej. Warto mieć pieniądze na terminowe płatności rachunków i rat kredytów, a także na niespodziewane dodatkowe wydatki.

Początek roku to dobry moment, by zacząć oszczędzać. Pamiętaj, że najlepsze sposoby na to, by poprawić swoją sytuację finansową  w nowym roku to:

 • regularne oszczędzanie, np. 10% comiesięcznego wynagrodzenia,
 • planowanie budżetu domowego i rezygnowanie z niepotrzebnych wydatków,
 • jak najszybsza spłata zaległych zobowiązań w celu uniknięcia odsetek,
 • znalezienie dodatkowego źródła dochodów, np. drobnych prac po godzinach,
 • zmiana pracy na lepiej płatną.

Sprawdź również: Jak krok po kroku wyjść z długów?

Gdzie szukać pomocy, gdy nie wiesz, jak wyjść z długów?

Pamiętaj, że gdy wydaje Ci się, że zobowiązania finansowe przerastają Twoje możliwości, że jesteś w sytuacji bez wyjścia, to… rzeczywiście tylko tak Ci się wydaje. Nie ma sytuacji bez wyjścia, nie w kwestii finansów. Pozwól sobie pomóc! Wsparcie może przyjść czasem z najmniej oczekiwanej strony, np. od wierzyciela. Nie bądź zaskoczony – przecież jemu też zależy na tym, by odzyskać swoją należność.

Nadchodzi nowy rok, odważ się na zmiany, uwierz w to, co wydawało Ci się dotąd niemożliwe. Ty też możesz cieszyć się życiem bez długów! Porozmawiaj z wierzycielem, odbierz telefon od windykatora, przedstaw swoją sytuację, razem zdecydujcie, jak pozbyć się Twoich zobowiązań.

Jeśli dotąd nie udawało Ci się spłacać swoich długów w terminie i trafiły one do firmy windykacyjnej, to wciąż masz szansę, by rozwiązać sprawę polubownie. Jeden z liderów tego rynku, firma BEST, może zaoferować swoim dłużnikom indywidualnie dobrane warunki ugody.

Oznacza to np. możliwość spłaty długu w ratach dostosowanych do Twoich możliwości finansowych, możliwość zaprzestania naliczania odsetek karnych, a także dostęp do BEST Online – internetowej platformy, za pomocą której bez kontaktu z konsultantem sprawdzisz stan swojego zadłużenia, a także propozycje przygotowane przez BEST specjalnie dla Ciebie.

 

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również