Pożegnaj długi w Nowym Roku!

Podpowiadamy jak zaplanować budżet, by wyjść z trudności finansowych!
Pożegnaj długi w Nowym Roku!

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Jest to okres, w którym, chcąc nie chcąc, większość z nas rozlicza się ze swoich postanowień noworocznych, stawia sobie nowe i podsumowuje zeszły rok. Właśnie – rozlicza, to słowo klucz w tym wypadku, zwłaszcza kiedy w podążaniu za spełnianiem swoich postanowień, celów czy marzeń, popadamy w trudności finansowe.

Chcesz dowiedzieć się jak nie popełnić tego samego błędu nigdy więcej? Dodatkowo podpowiemy Ci jak wyjść z zaległych należności do spłaty i uwolnić się od zobowiązań szybciej i łatwiej! Poniżej 7 wskazówek, które ułatwią Ci wejście w nowy rok z czystym rachunkiem.

1. Uporządkuj swój budżet

Zbliża się koniec roku. Postaraj się zmienić swoją sytuację finansową jeszcze w grudniu i rozpocząć Nowy Rok ze świeżym startem. Zastanów się, które z tegorocznych wydatków Cię przytłoczyły. Czy były to wydatki konieczne do zrealizowania? Co mogłeś zrobić, żeby obniżyć poniesione koszty? Co sprawiło, że wydatki przekroczyły Twoje przychody?

2. Zaplanuj wydatki na kolejny rok

Odpowiedz sobie na pytanie czy w przyszłym roku czekają Cię jakieś większe zakupy. Jeśli tak, zacznij odkładać już dziś! Wbrew pozorom odkładanie nawet małej ilości gotówki może pomóc Ci wygospodarować budżet. Zastanów się najpierw, ile rzeczywiście jesteś w stanie odłożyć. Następnie zastanów się, który sposób jest dla Ciebie łatwiejszy, może jest to odkładanie np. 1 zł dziennie, a może 30 złotych wraz ze startem miesiąca. Czasem taka prosta zasada może okazać się bardzo skuteczna.

3. Spłać dotychczasowe długi

Początkowo może wydawać się to trudne do zrealizowania, jednak to naprawdę pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią i zacząć oszczędzać. Ciągnące się zobowiązania generują poczucie wiecznego bycia pod kreską, a zwlekanie z ich spłatą może prowadzić do powiększenia naszego długu przez rosnące odsetki. Musisz sobie uświadomić, że istnieją instytucje, które chcą Ci pomóc w spłacie zobowiązań! Nie musisz bać się kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną - wręcz przeciwnie! Jeśli tylko zgłosisz chęć spłaty długu, uchronisz się przed poważnymi konsekwencjami i drogą sądową.

Sprawdź również: Jak krok po kroku wyjść z długów z firmą BEST?

4. Przestań zwracać uwagę na markowe produkty

Naprawdę nie potrzebujesz znanego logo na metce. Produkty stosunkowo takiej samej jakości możesz znaleźć w sklepach proponujących dużo niższe ceny. Zrób rozeznanie odpowiedników produktu, którego szukasz i wybierz najbardziej ekonomiczną wersję swojego zakupu.

5. Korzystaj z promocji i oszczędzaj

Zacznij korzystać z dostępnych zniżek. Wiele z nich to cykliczne wydarzenia. Obserwuj i notuj, kiedy poszczególne firmy wprowadzają zniżki na swoje produkty i zaplanuj wydatki z wyprzedzeniem. Dodatkowo możesz obserwować, ile czasu zajmuje Ci zużycie produktu i przy przypływie dodatkowej gotówki - kupuj zapasowe ilości w promocyjnej cenie, ale tylko jeżeli wiesz, że promocja nie powtórzy się zbyt szybko. Pamiętaj jednak żeby nie popadać w zakupowy szał, gdy widzisz napis „promocja”! Kupuj jedynie produkty niezbędne do użycia.

6. Ułóż jadłospis z wyprzedzeniem

Warto jest przemyśleć zakupy spożywcze na cały tydzień z góry i pilnować, aby wykorzystać maksymalnie to, co kupiło się podczas ostatniej wizyty w sklepie. Szybkie wypady do osiedlowego sklepu tylko po jeden ulubiony produkt mogą okazać się zgubne, bo siłą rzeczy zawsze dokupimy coś więcej. Tak więc produkty spożywcze podziel na te kupowane częściej (chleb, warzywa itp.), zaplanuj sobie co jaki czas będziesz odwiedzać sklep i staraj się dokładnie przestrzegać listy zakupów.

7. Znajdź swój sposób na rozrywkę

Badania pokazują, że sporą część budżetu domowego Polacy przeznaczają na rozrywkę i przyjemności. Czy to źle? Oczywiście, że nie – każdy z nas tego potrzebuje. Warto się jednak zastanowić w jaki sposób można zorganizować sobie nieco tańsze substytuty niektórych wydatków – szczególnie w pandemii, gdy po pierwsze dostęp do niektórych rozrywek jest ograniczony, a po drugie niektórych lepiej unikać ze względów bezpieczeństwa. Może zamiast wyjścia do kina zorganizować seans we własnym salonie z popcornem domowej roboty? Zamiast na lodowisko można wybrać się do lasu na sanki, a dzieciom zorganizować czas wolny np. za pomocą wspólnego pieczenia i zdobienia ciastek, zabaw i konkursów z domownikami, spacerów i zabawy na placu zabaw.

 

 

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również