Porządki w domu i finansach? Poradzimy, co zrobić, żeby zacząć oszczędzać

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi upragnione wyjazdy i odpoczynek. To dobry moment, żeby przyjrzeć się kondycji swoich finansów i zrobić porządek w domowym budżecie. W dzisiejszym artykule poradzimy, jak uporządkować osobiste finanse i zacząć oszczędzanie pieniędzy. Niezależnie od tego, w jakim momencie życia się znajdujesz, zawsze jest dobry czas, by zrobić porządki finansowe, […]
Porządki w domu i finansach? Poradzimy, co zrobić, żeby zacząć oszczędzać

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi upragnione wyjazdy i odpoczynek. To dobry moment, żeby przyjrzeć się kondycji swoich finansów i zrobić porządek w domowym budżecie. W dzisiejszym artykule poradzimy, jak uporządkować osobiste finanse i zacząć oszczędzanie pieniędzy.

Niezależnie od tego, w jakim momencie życia się znajdujesz, zawsze jest dobry czas, by zrobić porządki finansowe, spłacić ewentualne zadłużenie i zaplanować oszczędności. Pomoże Ci w tym przemyślane planowanie budżetu domowego. W ten sposób nie tylko osiągniesz niezależność finansową, lecz również wygospodarujesz środki na realizację swoich pasji i marzeń. Gotowi na porządki w finansach osobistych? Zapraszamy do lektury!

Racjonalne planowanie budżetu domowego – jak zacząć?

Na początek odpowiedz sobie na pytanie, jak zacząć planowanie budżetu domowego? Warto pamiętać, że reorganizacja finansowej sfery życia będzie wymagała nie tylko dobrego planu, ale także zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Wypracowanie pozytywnych nawyków pozwoli Ci lepiej zarządzać pieniędzmi i zapoczątkować ich oszczędzanie. Zmiana budżetowych zwyczajów to praca u podstaw, która przyniesie duże korzyści w przyszłości.

Pierwszym krokiem na drodze do efektywnego planowania budżetu domowego jest określenie aktualnej kwoty miesięcznych wydatków. Dobrym posunięciem jest też przejrzenie zawartych umów czy opłat subskrypcyjnych, a następnie zrezygnowanie z tych, z których nie korzystasz. Warto też wprowadzić ekologiczne nawyki, które przyczynią się m.in. do obniżki rachunków za media. Powyższe aspekty omawiamy szerzej w kolejnych akapitach.

Czytaj również: Jak wyjść z długów krok po kroku?

Określ aktualną kwotę miesięcznych wydatków

Zacznij od analizy dotychczasowego podejścia do zarządzania domowym budżetem i określ aktualną kwotę miesięcznych wydatków. Podziel je na koszty związane z poszczególnymi dziedzinami życia, np.: żywność, media, odzież, rozrywka, hobby czy utrzymanie domu lub samochodu. Przeanalizuj i sprawdź, gdzie możesz szukać oszczędności.

Przejrzyj umowy i poszukaj oszczędności

W kolejnym kroku przejrzyj umowy podpisane z różnymi dostawcami i poszukaj oszczędności. Być może zawarte kontrakty z zakładem energetycznym, operatorem telekomunikacyjnym czy ubezpieczycielem przeszły na czas nieokreślony i aktualnie masz możliwość negocjacji lepszych warunków cenowych? Często też wybór kilku usług u jednego dostawcy umożliwia otrzymanie lepszej oferty i sporych rabatów. Porządki finansowe nie muszą wiązać się z radykalnym cięciem kosztów – często wystarczy przeanalizować dotychczasowy obraz finansów i zoptymalizować budżet.

Porządki finansowe w usługach subskrypcyjnych

Warto zrobić porządki finansowe w usługach subskrypcyjnych. Często zapominamy o subskrypcjach aplikacji takich jak NETFLIX, Spotify czy programów do słuchania audiobooków. Karta podpięta do konta jest obciążana stałą opłatą każdego miesiąca bez Twojego udziału. Choć nierzadko ją pomijasz,  suma opłat za zbędne subskrypcje może stanowić nawet kilkaset złotych w rocznym bilansie! Zastanów się, z których subskrypcji naprawdę korzystasz, a z pozostałych zrezygnuj.

Oszczędzanie pieniędzy z ekologicznym stylem życia

Doskonałym pomysłem jest połączenie oszczędzania pieniędzy z ekologicznym stylem życia. Pamiętaj o wyłączaniu oświetlenia w nieużywanych pomieszczeniach czy oszczędnym korzystaniu z klimatyzacji i ogrzewania. Ekologia to również mądre zakupy żywności – dokonuj przemyślanych zakupów tak, by nie wyrzucać jedzenia do kosza. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz, ale również zredukujesz ilość produkowanych odpadów.

Czytaj również: Windykacja krok po kroku. Co powinieneś wiedzieć o windykacji?

Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość – poduszka finansowa

Ostatnim aspektem porządków w Twoich finansach jest oszczędzanie pieniędzy na przyszłość, czyli żelazna poduszka finansowa! Oblicz, jaka kwota jest Ci potrzebna do normalnej egzystencji przez jeden miesiąc i przemnóż ją przez 12. W ten sposób poznasz swój pierwszy duży cel na drodze do finansowej wolności. Budowa solidnej poduszki finansowej i regularne spłacanie zadłużenia zapewnią Tobie i Twoim bliskim bezpieczną przyszłość.

Zaplanuj budżet domowy i zyskaj niezależność finansową!

Nie ulega wątpliwości, że porządki w finansach to dobry sposób, by zyskać niezależność finansową. Nie zwlekaj zatem i już dziś zaplanuj budżet domowy! Zacznij od przeanalizowania aktualnego bilansu finansowego – spisz wszystkie wydatki i dochody. Sprawdź też umowy, abonamenty i opłaty subskrypcyjne – być może z niektórych możesz zrezygnować? Postaw też na ekologię i dokonuj świadomych wyborów. Pamiętaj, żeby regularnie budować solidną poduszkę finansową na przyszłość!

Jednym z elementów drogi do niezależności w aspekcie domowych finansów jest też spłata wszelkiego rodzaju należności – kredytów, pożyczek, leasingów czy debetu. Może się zdarzyć, że nie zdążysz z terminową spłatą zadłużenia. Jeżeli wówczas skontaktuje się z Tobą przedstawiciel BEST S.A., to nie wahaj się porozmawiać z nim o indywidualnie dopasowanych możliwościach spłaty należności. Zawsze możesz dopasować wysokość raty do swoich możliwości, dzięki czemu będziesz mieć realną szansę na spłatę zadłużenia bez większych wyrzeczeń.

Firma windykacyjna BEST S.A. jest jednym z liderów na polskim rynku usług finansowych. Spółka istnieje od 1994 roku i jest współtwórcą i moderatorem Zasad Dobrych Praktyk Windykacyjnych. W swoich działaniach stosuje etyczne zasady windykacji. Nasi przedstawiciele zaproponują indywidualny dobór warunków ugody i możliwość spłaty zadłużenia w ratach, a także możliwość wstrzymania naliczania odsetek. Pomożemy Ci w spłacie zobowiązania, a Ty ze spokojem przeprowadzisz porządki w swoich finansach!

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również