Na co zwrócić uwagę i co zrobić, kiedy dostaniemy pismo o zadłużeniu?

Według zebranych przez BIG InfoMonitor najnowszych danych, dotyczących 2021 roku, zadłużonych jest aż 2,66 miliona ankietowanych Polaków. Łączna wartość niezapłaconych przez nich należności na koniec 2021 roku wyniosła 72,5 mld złotych. Są to znaczące liczby, które pokazują, że w sytuacji zadłużenia znalazło się wiele Polek i Polaków. Różne życiowe zawirowania mogą doprowadzić do tego, że […]
Na co zwrócić uwagę i co zrobić, kiedy dostaniemy pismo o zadłużeniu?

Według zebranych przez BIG InfoMonitor najnowszych danych, dotyczących 2021 roku, zadłużonych jest aż 2,66 miliona ankietowanych Polaków. Łączna wartość niezapłaconych przez nich należności na koniec 2021 roku wyniosła 72,5 mld złotych.

Są to znaczące liczby, które pokazują, że w sytuacji zadłużenia znalazło się wiele Polek i Polaków. Różne życiowe zawirowania mogą doprowadzić do tego, że w naszej skrzynce pocztowej znajdzie się pismo dotyczące zadłużenia. W takim momencie nie trzeba panikować! W poniższym artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji i na co zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego otrzymujesz pismo od firmy windykacyjnej?

Pismo o zadłużeniu nie musi pochodzić od firmy, wobec której w początkowym etapie powstało zobowiązanie. Załóżmy, że nie zapłaciłeś rachunku za telefon. Dostawca usług telekomunikacyjnych może odsprzedać Twój dług firmie windykacyjnej, która od tego momentu ma prawo dążyć do opłacenia należności.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować pisma o zadłużeniu, którego nadawcy nie rozpoznajesz. Taki list nie musi być pomyłką – może pochodzić właśnie od firmy windykacyjnej.

Nie jest to powód do dodatkowych zmartwień. Paradoksalnie, może to być dobra wiadomość! Przejęcie długu przez firmę windykacyjną często okazuje się korzystniejszą opcją dla osoby zadłużonej. Dzieje się tak ze względu na możliwości negocjacyjne, które posiadają windykatorzy dużych firm. Podchodzą oni indywidualnie do każdej osoby zadłużonej i mają duże doświadczenie, co pozwala uzyskać maksymalnie komfortowe warunki spłaty długu.

Firma windykacyjna BEST proponuje następujące możliwości:

 • indywidualny dobór warunków ugody,
 • spłatę zadłużenia w dogodnych ratach,
 • zawarcie ugody telefonicznie, pisemnie lub mailowo,
 • możliwość wstrzymania naliczania odsetek.

Czytaj również: Jak wyjść z długów krok po kroku?

Co robić, jeżeli dostaniesz pismo od firmy windykacyjnej?

Pismo od firmy windykacyjnej wymaga Twojej reakcji. To oczywiste, że informacja o zadłużeniu może w pierwszym momencie wywołać nieprzyjemne odczucia, jednak najlepiej jest od razu podjąć działania mające na celu spłatę zadłużenia.

Jak zatem postępować?

 • Przede wszystkim uważnie zapoznaj się z treścią listu. Zweryfikuj poprawność zawartych w nim danych. Zwróć uwagę na to, kto jest jego adresatem, ile dokładnie wynosi zadłużenie i jaki jest oczekiwany termin spłaty. Sprawdź także wysokość odsetek wynikających z opóźnień w płatnościach.
 • Nie zwlekaj i skontaktuj się z firmą windykacyjną. W piśmie znajdziesz dane kontaktowe. Pamiętaj, że windykatorowi też zależy na sprawnym rozwiązaniu sytuacji. Nie musisz koniecznie dzwonić – możesz skontaktować się mailowo.
 • Określ warunki spłaty długu. Jeżeli nie możesz dokonać spłaty od razu po otrzymaniu pisma od firmy windykacyjnej, porozmawiaj o innych możliwościach z windykatorem. Możesz np. umówić się na rozłożenie zadłużenia na raty czy zaprzestanie naliczania odsetek.

Pamiętaj także, że jeśli otrzymasz pismo od firmy windykacyjnej, nie uchylaj się od jego przyjęcia. Takie postępowanie może Ci zaszkodzić, jeżeli sprawa ostatecznie trafi do sądu. Unikniesz tego scenariusza, rozmawiając i współpracując z windykatorem.

Czytaj również: Windykacja krok po kroku. Co powinieneś wiedzieć o windykacji?

Jak pozbyć się długów?

Mówi się, że nie ma sytuacji bez wyjścia. To prawda – z długami można sobie poradzić. Jest to jednak proces, który wymaga pewnej dawki motywacji, samodyscypliny i zmiany nawyków.

Zadbaj przede wszystkim o:

 • Monitorowanie finansów. Dokładnie zweryfikuj swoją sytuację finansową – sprawdź stan zadłużenia, a także wysokość dochodów i stałych wydatków.
 • Planowanie wydatków. Dzięki temu unikniesz spontanicznych, niepotrzebnych zakupów.
 • Unikanie kolejnych zobowiązań. Jeżeli posiadasz już długi, rób wszystko, aby uniknąć następnych.
 • Kontakt z firmą windykacyjną. Dąż do porozumienia z windykatorem – wspólnie znajdziecie korzystny dla obu stron sposób spłaty zadłużenia.
 • Znalezienie nowego źródła dochodu. Jeżeli możesz, postaraj się zdobyć dodatkowe pieniądze. Taki wysiłek na pewno się opłaci i pamiętaj, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Podsumowanie

Otrzymałeś pismo od firmy windykacyjnej? Potraktuj to jako pierwszy krok do wyjścia z zadłużenia. Zacznij od razu działać rozsądnie i podejmuj przemyślane decyzje. Porozmawiaj z windykatorem, przedstaw swoją sytuację i znajdź prostą drogę do wyjścia z  zadłużenia. Powodzenia!

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również