Jak wyjść z długów komorniczych?

Zadłużenie dotyka dużej części Polaków. Zgodnie z danymi InfoMonitor swoich zobowiązań nie spłaca na czas około 2,74 mln osób, a więc w praktyce niemal co dziesiąty dorosły obywatel naszego kraju. Jeżeli zwlekasz z wyrównaniem długów, możesz się spodziewać, że otrzymasz pismo od komornika, który rozpocznie egzekucję. Skierowanie sprawy do sądu to ostateczny krok, który może […]
Jak wyjść z długów komorniczych?

Zadłużenie dotyka dużej części Polaków. Zgodnie z danymi InfoMonitor swoich zobowiązań nie spłaca na czas około 2,74 mln osób, a więc w praktyce niemal co dziesiąty dorosły obywatel naszego kraju.

Jeżeli zwlekasz z wyrównaniem długów, możesz się spodziewać, że otrzymasz pismo od komornika, który rozpocznie egzekucję. Skierowanie sprawy do sądu to ostateczny krok, który może podjąć wierzyciel, aby odzyskać swoje należności.

To stosunkowo częsta sytuacja – i nie jesteś w niej sam. Co więcej, wielu osobom udało się z niej wyjść. W poniższym artykule podpowiadamy Ci, jak uwolnić się od długów komorniczych.

Czym są długi komornicze?

Długi komornicze to określenie potoczne. Chodzi tu o zadłużenie, w przypadku którego komornik rozpoczął już egzekucję. Oznacza to, że wierzyciel jest zdeterminowany, aby odzyskać swoje należności, więc skierował sprawę do sądu i uzyskał orzeczenie, które następnie przekaże do Komornika. Musisz mieć na uwadze, że komornik może zająć Twoje wynagrodzenie i majątek. Możesz jednak tego uniknąć.

Jak wyjść z długów komorniczych?

Oczywiście najlepszym sposobem na wyjście z długów jest jak najszybsza spłata całej kwoty. Niestety, nie zawsze jest to realny scenariusz. Wyjście z długów jest jednak możliwe - nawet, jeśli jesteś w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Warunek jest jeden – musisz zacząć działać i wziąć odpowiedzialność za swoje finanse. Bierność nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Wychodzenie z długów to proces – zwłaszcza, jeśli jesteś winien dużą kwotę i od dłuższego czasu zalegasz z jej spłatą. Dowiedz się, co zrobić, aby raz na zawsze pozbyć się zadłużenia.

1. Poznaj szczegóły dotyczące Twoich długów

Z doświadczenia wiemy, że niektórzy usilnie próbują ignorować temat swojego zadłużenia. Może dojść nawet do sytuacji, w której nie wiedzą dokładnie, ile wynosi ich rzeczywisty dług.

Proces odzyskiwania wolności finansowej rozpocznij więc od przeanalizowania szczegółów dotyczących Twoich zobowiązań. Poznaj ich rzeczywistą wartość i zestaw ze stanem swojego konta bankowego i majątku.

2. Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Wiesz już, ile dokładnie wynosi Twój dług? Pora zweryfikować jak szybko możesz go spłacić. Skrupulatnie przeanalizuj stan swoich oszczędności, miesięczne przychody i wszystkie wydatki. Sprawdź, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy i ile środków zostaje Ci na koniec miesiąca.

Ustal budżet, którego nie możesz przekraczać. Uwzględnij wszystkie opłaty stałe (czynsz, rachunki) i koszty, które ponosisz na jedzenie, transport itd. Pozwoli Ci to oszacować Twoje możliwości w zakresie spłaty zobowiązań.

3. Negocjuj warunki spłaty długu

Nie tylko Tobie zależy na tym, aby pozbyć się zadłużenia. Pamiętaj, że wierzyciel również chce jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze i zdaje sobie sprawę, że Twoja sytuacja finansowa nie jest najłatwiejsza. Masz wiele opcji, które mogą ułatwić Ci spłatę zaległych należności.

Mowa tu o:

  • rozłożeniu zadłużenia na raty i ustaleniu nowego harmonogramu spłat, który nie przekracza Twoich możliwości finansowych,
  • umorzeniu części lub nawet całości odsetek naliczonych z tytułu opóźnienia w spłacie,
  • wycofanie pozwu złożonego do sądu – dzięki temu Twoje długi nie będą już podlegać egzekucji komorniczej, a Ty zaoszczędzisz pieniądze związane z pokryciem kosztów sądowych.

4. Spróbuj zawiesić egzekucję komorniczą

Jak już wspomnieliśmy, komornik może zająć Twoje przychody. Dodatkowo, zostaniesz obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego. Oczywiście najlepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji – rozmawiając z wierzycielem czy firmą windykacyjną. Jeżeli jednak już się w niej znalazłeś, pamiętaj, że możesz z niej wyjść.

W negocjacjach z wierzycielem spróbuj poruszyć temat zawieszenia egzekucji komorniczej. Przyniesie to wiele korzyści nie tylko Tobie, ale także wierzycielowi. Fakt, że komornik nie zajmie Twojej pensji i nie będziesz musiał ponosić kosztów związanych z jego pracą, przyspieszy spłatę zadłużenia.

5. Wyeliminuj zbędne wydatki i zacznij oszczędzać

Masz problemy finansowe? Pora zacisnąć przysłowiowego pasa i lepiej kontrolować swoje wydatki. Możesz zrezygnować z obiadów na mieście, nowych gadżetów czy kosztownych wycieczek – przynajmniej na jakiś czas. Wizja, że możesz wrócić do swoich zwyczajów po spłacie zadłużenia będzie dodatkową motywacją do jak najszybszego pozbycia się długów.

6. Nie pożyczaj kolejnych pieniędzy

Kolejne pożyczki mogą doprowadzić Cię do sytuacji, z której wyjście naprawdę będzie bardzo trudne. Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest poszukanie dodatkowego zajęcia i poproszenie o wsparcie bliskich. Pożyczki, zwłaszcza tzw. chwilówki, nigdy nie są dobrym pomysłem. Ich konsekwencją są wysokie odsetki i jeszcze większe zadłużenie.

Czytaj również: Licytacje komornicze

Wychodzenie z długów komorniczych - Podsumowanie

Podsumowując, wyjście z długów komorniczych jest trudne, ale nie niemożliwe. Wielu osobom się to udało. Działaj zgodnie z wcześniej opracowanym planem, trzymaj się swojego ustalonego budżetu i pamiętaj, że firmie windykacyjnej również zależy na tym, żebyś jak najszybciej spłacił swój dług. Negocjuj warunki spłaty lub zawieszenie egzekucji komorniczej, dzięki czemu więcej środków zostanie Ci na uregulowanie zaległości! Małymi krokami dojdziesz do swojego celu, czyli do uzyskania niezależności finansowej.

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również