Czy możesz mieć dług i o nim nie wiedzieć?

Regularnie spłacasz swoje zobowiązania. Dbasz o to, by mieć finanse pod kontrolą. Uważasz, że masz stabilną sytuację finansową. Dlatego bardzo się dziwisz, gdy dostajesz pismo z prośbą o spłatę zadłużenia – być może pochodzące od firmy windykacyjnej lub nawet od komornika. Takie sytuacje jednak się zdarzają. Często z prozaicznych powodów – możesz przecież po prostu […]
Czy możesz mieć dług i o nim nie wiedzieć?

Regularnie spłacasz swoje zobowiązania. Dbasz o to, by mieć finanse pod kontrolą. Uważasz, że masz stabilną sytuację finansową. Dlatego bardzo się dziwisz, gdy dostajesz pismo z prośbą o spłatę zadłużenia – być może pochodzące od firmy windykacyjnej lub nawet od komornika.

Takie sytuacje jednak się zdarzają. Często z prozaicznych powodów – możesz przecież po prostu zapomnieć o jakimś mandacie sprzed kilku lat czy nieuregulowanym rachunku za telefon. Jakie działania podjąć w takiej sytuacji? Najważniejsze to zachować spokój i jak najszybciej znaleźć z niej wyjście. Jak to zrobić, podpowiadamy Ci w poniższym artykule.

Co może grozić za niespłacanie zapomnianego długu?

Ignorowanie zadłużenia lub po prostu zapominanie o jego spłacie może mieć negatywne konsekwencje prawne i finansowe. Jakich skutków niespłacania należności możesz się spodziewać?

 • Narastanie kwoty zadłużenia. Pierwotna kwota może wzrosnąć na skutek naliczania odsetek, a także kosztów postępowania sądowego i komornika.
 • Windykacja zadłużenia. To sytuacja, w której Twój dług od pierwotnego wierzyciela przejęła firma windykacyjna i to ona będzie domagać się spłaty zadłużenia. Nie myl windykatora z komornikiem – jego praca to jeszcze etap, na którym możesz negocjować warunki spłaty zobowiązania.
 • Skierowanie sprawy na drogę sądową, co może prowadzić do zajęcia części Twojego wynagrodzenia czy majątku przez komornika.

Może także zdarzyć się tak, że zadłużenie, które jest dla Ciebie zaskoczeniem, jest rezultatem oszustwa finansowego. Jeżeli sądzisz, że tak może być, uważnie przeanalizuj daną sytuację i niezwłocznie skontaktuj się z organami ścigania.

Jak sprawdzić, czy nie masz żadnych długów?

Planujesz starać się o kredyt lub po prostu chcesz mieć pewność, że Twoja sytuacja finansowa rzeczywiście jest stabilna? A może otrzymałeś pismo informujące o zadłużeniu, o którym nie wiedziałeś?

Możesz to zweryfikować na co najmniej kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)?

BIK pozwala Ci sprawdzić swoje zadłużenie i ocenić zdolność kredytową. Aby wygenerować raport dotyczący Twojej sytuacji finansowej, możesz skorzystać z jednej z poniższych opcji.

 • Załóż konto na stronie bik.pl i wybierz raport, który Cię interesuje (standardowy, zaawansowany, z oceną punktową). Jego koszt wynosi od 9 do 39 zł – w zależności od wybranej opcji.
 • Możesz także uzyskać kopię danych z BIK raz na 6 miesięcy bez opłat. By to zrobić, wypełnij formularz kontaktowy dostępny po założeniu konta na portalu BIK lub prześlij wniosek (pocztą tradycyjną bądź e-mailem).

Jak sprawdzić długi w KRD (Krajowym Rejestrze Długów)?

KRD to jedno z biur informacji gospodarczej działających w naszym kraju. Rejestr zbiera i udostępnia informacje o zadłużeniu osób fizycznych i prawnych. Znajdziesz tam informacje na temat nieopłaconych faktur, kredytów czy alimentów. Dowiesz się także, kto sprawdzał Twoje dane w bazie KRD.

Musisz liczyć się z tym, że wpis do KRD negatywnie wpływa na Twoją zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Aby jednak do niego trafić, muszą zostać spełnione konkretne warunki – dotyczące minimalnej kwoty zadłużenia (500 zł), czasu opóźnienia (60  dni)  i uprzedniego wezwania do zapłaty wysłanego przez wierzyciela.

Jak sprawdzić, czy się tam znajdujesz?

 • Wejdź na stronę https://krd.pl/.
 • Załóż konto wypełniając formularz rejestracyjny. Konieczne będzie załączenie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • Po założeniu konta, otrzymasz maila z danymi do logowania. Po zalogowaniu się do swojego konta przejdź do sekcji „Sprawdzanie”.
 • Wybierz opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów” i kliknij pomarańczowe pole „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”.
 • Pobierz raport z KRD.

Swoje zadłużenie w KRD możesz zweryfikować bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Kolejne sprawdzenia przed upływem pół roku będą kosztować 9 zł każde.

Sprawdzanie zadłużenia w RNP (Rejestrze Należności Publicznych)

RNP to rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. Zawiera on dane o osobach prawnych i fizycznych, które zalegają z płatnościami na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Mowa tu więc o różnego rodzaju opłatach, podatkach czy grzywnach.

Jak sprawdzić, czy znajdujesz się w tym rejestrze?

 • Wejdź na stronę https://www.podatki.gov.pl/rnp/.
 • Zaloguj się za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
 • Wybierz opcję „Sprawdź zadłużenie” i wpisz numer NIP lub PESEL – swoje bądź osoby czy działalności gospodarczej, której zadłużenie chcesz zweryfikować.
 • Pobierz raport.

Zadłużenie w RNP możesz bezpłatnie sprawdzić raz na pół roku. Kolejna weryfikacja w ciągu następnych 6 miesięcy będzie Cię kosztować 30 zł.

Sprawdzanie zadłużenia w Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej zbiera szereg danych na temat przedsiębiorstw i osób fizycznych w naszym kraju. Mowa tu także o historii ich płatności czy zadłużeniu.

By sprawdzić tam swoje zadłużenie:

 • zarejestruj się na stronie https://www.kbig.pl/ i zaloguj się do swojego konta.
 • Następnie wybierz opcję „Sprawdź swoje dane” i pobierz raport.
 • Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz także włączyć usługę „Monitoring własnej firmy” i otrzymywać raporty o zmianach sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa.

Jak wyjść z długów?

Zadłużenie, nawet to, o którym nie wiesz, nie jest przysłowiowym końcem świata. To sytuacja, z której możesz wyjść – pod warunkiem, że podejmiesz racjonalne kroki.

Oczywiście najlepszą opcją jest spłacenie całego długu od razu, jak najszybciej po uzyskaniu informacji na jego temat. Jeżeli jednak z różnych względów nie możesz tego zrobić, zacznij od dokładnej analizy sytuacji, w której się znajdujesz. Upewnij się, ile dokładnie wynosi zadłużenie i jakie są Twoje możliwości finansowe.

Pamiętaj, że:

 • zadłużenie możesz rozłożyć na raty,
 • możesz ograniczyć naliczanie odsetek,
 • możesz uzgodnić dogodny dla Ciebie termin spłaty długu.

Najważniejsze, by rozmawiać z wierzycielem i wprost komunikować swoje możliwości. Unikaj zaciągania pożyczek (zwłaszcza tzw. chwilówek) na spłatę obecnego zadłużenia. Jest to chwilowe rozwiązanie, które tak naprawdę grozi pogorszeniem Twojej sytuacji finansowej!

Najnowsze artykuły
Popularne kategorie
Sprawdź również