Regularnie spłacasz swoje zobowiązania. Dbasz o to, by mieć finanse pod kontrolą. Uważasz, że masz stabilną sytuację finansową. Dlatego bardzo się dziwisz, gdy dostajesz pismo z prośbą o spłatę zadłużenia – być może pochodzące od firmy windykacyjnej lub nawet od komornika.
Takie sytuacje jednak się zdarzają. Często z prozaicznych powodów – możesz przecież po prostu zapomnieć o jakimś mandacie sprzed kilku lat czy nieuregulowanym rachunku za telefon. Jakie działania podjąć w takiej sytuacji? Najważniejsze to zachować spokój i jak najszybciej znaleźć z niej wyjście. Jak to zrobić, podpowiadamy Ci w poniższym artykule.
Ignorowanie zadłużenia lub po prostu zapominanie o jego spłacie może mieć negatywne konsekwencje prawne i finansowe. Jakich skutków niespłacania należności możesz się spodziewać?
Może także zdarzyć się tak, że zadłużenie, które jest dla Ciebie zaskoczeniem, jest rezultatem oszustwa finansowego. Jeżeli sądzisz, że tak może być, uważnie przeanalizuj daną sytuację i niezwłocznie skontaktuj się z organami ścigania.
Planujesz starać się o kredyt lub po prostu chcesz mieć pewność, że Twoja sytuacja finansowa rzeczywiście jest stabilna? A może otrzymałeś pismo informujące o zadłużeniu, o którym nie wiedziałeś?
Możesz to zweryfikować na co najmniej kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich.
BIK pozwala Ci sprawdzić swoje zadłużenie i ocenić zdolność kredytową. Aby wygenerować raport dotyczący Twojej sytuacji finansowej, możesz skorzystać z jednej z poniższych opcji.
KRD to jedno z biur informacji gospodarczej działających w naszym kraju. Rejestr zbiera i udostępnia informacje o zadłużeniu osób fizycznych i prawnych. Znajdziesz tam informacje na temat nieopłaconych faktur, kredytów czy alimentów. Dowiesz się także, kto sprawdzał Twoje dane w bazie KRD.
Musisz liczyć się z tym, że wpis do KRD negatywnie wpływa na Twoją zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Aby jednak do niego trafić, muszą zostać spełnione konkretne warunki – dotyczące minimalnej kwoty zadłużenia (500 zł), czasu opóźnienia (60 dni) i uprzedniego wezwania do zapłaty wysłanego przez wierzyciela.
Jak sprawdzić, czy się tam znajdujesz?
Swoje zadłużenie w KRD możesz zweryfikować bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Kolejne sprawdzenia przed upływem pół roku będą kosztować 9 zł każde.
RNP to rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. Zawiera on dane o osobach prawnych i fizycznych, które zalegają z płatnościami na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Mowa tu więc o różnego rodzaju opłatach, podatkach czy grzywnach.
Jak sprawdzić, czy znajdujesz się w tym rejestrze?
Zadłużenie w RNP możesz bezpłatnie sprawdzić raz na pół roku. Kolejna weryfikacja w ciągu następnych 6 miesięcy będzie Cię kosztować 30 zł.
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej zbiera szereg danych na temat przedsiębiorstw i osób fizycznych w naszym kraju. Mowa tu także o historii ich płatności czy zadłużeniu.
By sprawdzić tam swoje zadłużenie:
Zadłużenie, nawet to, o którym nie wiesz, nie jest przysłowiowym końcem świata. To sytuacja, z której możesz wyjść – pod warunkiem, że podejmiesz racjonalne kroki.
Oczywiście najlepszą opcją jest spłacenie całego długu od razu, jak najszybciej po uzyskaniu informacji na jego temat. Jeżeli jednak z różnych względów nie możesz tego zrobić, zacznij od dokładnej analizy sytuacji, w której się znajdujesz. Upewnij się, ile dokładnie wynosi zadłużenie i jakie są Twoje możliwości finansowe.
Pamiętaj, że:
Najważniejsze, by rozmawiać z wierzycielem i wprost komunikować swoje możliwości. Unikaj zaciągania pożyczek (zwłaszcza tzw. chwilówek) na spłatę obecnego zadłużenia. Jest to chwilowe rozwiązanie, które tak naprawdę grozi pogorszeniem Twojej sytuacji finansowej!